Снимка БулфотоОмбудсманът Диана Ковачева пита ВСС кога ще заработи електронното правосъдие в пълен капацитет. Диана

...
Снимка БулфотоОмбудсманът Диана Ковачева пита ВСС кога ще заработи електронното правосъдие в пълен капацитет. Диана
Коментари Харесай

Омбудсманът пита ВСС кога ще заработи електронното правосъдие

Снимка Булфото

Омбудсманът Диана Ковачева пита ВСС кога ще заработи електронното правосъдие в цялостен потенциал. Диана Ковачева изпрати писмо до представляващия Висшия правосъден съвет Боян Магдалинчев с запитване на какъв стадий е процесът по въвеждането му, преддае actualno.com.

Поводът за писмото на доцент Ковачева са зачестилите тъжби до публичния бранител поради усложнен достъп на жителите до съдилищата по време на изключителното състояние, поради COVID-19, се показва в известие от институцията.

" Пандемията постави по безапелационен метод на дневен ред въвеждането на електронното правораздаване в цялостната му функционалност и този недостиг е изключително забележим в обстановка, в която съдилищата стопираха работа, а на българските жители бе на практика отхвърлен достъп до правораздаване. Въпросът за дейно функциониращо електронно правораздаване непрекъснато се слага и от юристите като бранители на законните права на техните клиенти “, написа омбудсманът.

Ковачева акцентира, че по-специално, моли да й бъде предоставена информация кога ще могат да се употребяват следните функционалности: предприемане на процесуални дейности в електронна форма, електронно връчване на известия и призовки, заявяване на осъществяването на удостоверителни изказвания и достъп до поддържаните от органите на правосъдната власт електронни каузи и правосъдни регистри.

„ Отговорът на тези въпроси е още по-голям в подтекста на неразбираемата конюнктура с продължение на пандемията и готовността на съдилищата да преглеждат каузи в сходна обстановка. Осигуряването на електронното правораздаване в цялостния размер функционалности е в полза на жителите, тъй като дава транспарантен и елементарен достъп до правораздаване. А това е изключително належащо в обстановка на изключително състояние, когато точно съдът е най-важна отбрана за жителите при ограничение на техните права “, безапелационна е доцент Ковачева.

Тя напомня, че с тематиката за електронното правораздаване е ангажирана още от 2012 година в качеството й на министър на правосъдието и че още тогава е внесла първата за страната ни идея за електронно правораздаване, призната с решение на Министерския съвет през ноември 2012 година

„ Тази идея сложи една доста значима цел – да се увеличи успеваемостта на правосъдната система чрез потребление на електронни документи от органите на правосъдната власт при взаимоотношението им с други административни органи, организации, жителите и бизнеса. През 2013 година внесох в Народното събрание пакет от законодателни промени за въвеждане на електронното правораздаване в Република България. Същите бяха прегледани на по-късен стадий и признати през 2016 година, само че процесът по въвеждане на електронното правораздаване към момента не е завършил “, подчертава още омбудсманът.

Доц. Диана Ковачева натъртва на обстоятелството, че достъпът до правораздаване е несъмнено и неотменимо право, което следва да се реализира гладко и като публичен бранител тя е безапелационна, че държавните органи и институции следва да подхващат вероятните ограничения и дейности за основаване на условия за неговото реализиране.

Съобщете ни, в случай че видите неточности и нередности в публикацията или мненията. Пишете непосредствено на [email protected] . Ще обърнем внимание!

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието последните вести - такива, каквито са, от Света, България и Варна!

Изпращайте вашите фотоси на [email protected] когато и да е на дежурния редактор!

За реклама виж - https://petel.bg/advertising-rates.html.

Прочети тук - Защо e добре да рекламирате бизнеса си с ПР изявления в уеб страницата Petel.bg

" Ако се отнеме свободата на словото, тогава тъпите и безмълвни могат да бъдат водени като овце на кръвопролитие . " Джордж Вашингтон

Призоваваме властта да не основава ненужно напрежение и да не нарушава главните полезности, върху които се крепи Европейски Съюз.

Личните свободи, като ценене на персоналния живот, независимост на мисълта, на изразяването на мнение и на информация, са предпазени с Хартата на главните права на Европейски Съюз.

Неспазването на тези правила подкопава устоите и разяжда като недоброкачествен израстък ДНК-то на съюза. Води до напрежение в обществото ни.

Свободата на Словото е предпазена и обезпечена от Основния закон, на който се крепи цяла България - Конституцията.

Призоваваме за съблюдаване на предписанията и ограниченията, само че посредством осъзнатост, а не посредством упорито всяване на суматоха и боязън.

Пазете възрастните и хронично болните хора.

Нечистоплътно и рисково е потреблението на страха на хората за трупане на политически рейтинг.

Информирайте се от достоверни източници!

Не вярвайте на организация "Една Жена Каза ". Търсете първоизточника извора на информацията в непознатите медии! Не вярвайте на всеки преводен материал без да видите оригинала. Не вярвайте на всеки материал в непознатите медии.

Те постоянно търсят сензации и драматизъм, тъй като, за разлика от множеството медии в България, се намират в действителна пазарна конкурентна среда и тематиката "Ковид 19 " им носи преимущество над останалите, посещаемост, гледаемост, тираж и пари. Доверете се на разсъдъка си, а не на страстите и страха си. Преценете дали материалът търси пазарноориентирана сензационност, дали обслужва политически ползи или желае да ви осведоми въз основата на научни експертни данни и числа.
Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР